60
None

Wael Kaskas a fost numit Director General pentru România, Ungaria, Cehia și Slovacia în cadrul Haleon.

Wael Kaskas a fost numit Director General pentru clusterul România, Ungaria, Cehia și Slovacia în cadrul Haleon, lider global în domeniul sănătății consumatorilor, recunoscut pentru branduri consacrate precum Sensodyne, Voltaren, Panadol, Advil, ParaSinus, Theraflu, Vibrocil, Corega, parodontax și Centrum, începând din iulie.

Wael Kaskas are o experiență vastă în industriile FMCG, sănătatea consumatorilor și retail alimentar, cu un istoric dovedit în gestionarea deciziilor strategice și operaționale, redresarea afacerilor și managementul transformării organizaționale.

Înainte de a prelua acest rol, Wael Kaskas a condus activitatea de marketing și strategie în regiunea Orientului Mijlociu și Africa în cadrul Haleon, aplicându-și expertiza generală în management și strategie pentru a stimula creșterea afacerilor din aceste regiuni. De asemenea, a fost membru în mai multe Consilii Globale de Brand care contribuie la extinderea brandurilor în noi segmente și pe piețe neexplorate.


„Sunt încântat să preiau rolul de Director General pentru clusterul România, Ungaria, Cehia și Slovacia la Haleon. Această oportunitate îmi permite să valorific experiența extinsă în domeniul sănătății consumatorilor și FMCG pentru a stimula creșterea și inovația în aceste piețe dinamice. Obiectivul meu este de a consolida poziția noastră pe piață și de a obține rezultate sustenabile în întreaga regiune”, a declarat Wael Kaskas.

Experiența sa profesională include redresarea afacerilor, creșterea profiturilor, negocieri cu retaileri și distribuitori, consolidarea brandurilor și extinderea pe mai multe categorii, mentoratul și conducerea echipelor pentru a-și atinge potențialul maxim și pentru a genera creștere. A activat în peste 10 categorii din domeniile Alimentar, Sănătate și Îngrijire Personală în cadrul a patru corporații multinaționale, ceea ce îi oferă abilitatea de a-și aplica expertiza în numeroase alte industrii.

Wael Kaskas deține un EMBA cu focus pe Managementul Afacerilor și Strategie, obținut la London Business School. Capacitatea sa de a conduce echipe diverse, performante și de a naviga în medii de afaceri complexe este o dovadă a stilului său de leadership dinamic și a viziunii sale strategice.

Regiunea Europa Centrală și de Est (ECE) reprezintă un motor strategic de creștere pentru Haleon în EMEA. Aceasta acoperă 34 de țări, inclusiv Polonia, Ucraina, Grecia, Israel, se întinde pe șapte fusuri orare și deservește peste 284 de milioane de consumatori. Cu vânzări anuale de aproximativ 680 de milioane de lire sterline și 2.150 de angajați – dintre care peste 800 în Polonia și 560 în fabrica din Levice, Slovacia – regiunea este una dintre cele mai dinamice și diverse Unități de Afaceri ale Haleon. Clusterul România/Ungaria/Cehia/Slovacia este cel mai mare ca vânzări din regiunea ECE.


Comentarii


Pentru a putea preveni atacurile de securitate de tip spam, avem nevoie să stocăm datele pe care le-ați introdus și ip-ul dumneavoastră în baza de date. Aceste date nu vor fi folosite în alte scopuri decat prevenirea atacurilor. Sunteți de acord să stocăm aceste date ?
Notă : Comentariile pot fi adăugate doar în cazul în care v-ați dat acordul pentru stocarea datelor

Introduceti textul din imagine
captcha